Amphenol Aerospace Operations MS27497T24F61S
MS27497T24F61S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T24F61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T24F61S.pdf
Availability of MS27497T24F61S
QUANTITY
MS27497T24F61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T24F61S
Internal Part NumberEIS-MS27497T24F61S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T24F61S
Related LinksMS27497, MS27497T24F61S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T24F61S Details Description
Related parts for MS27497T24F61S
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMD datasheet.pdf
TIMR MINI MULTI-TIME DPDT 125VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS .8MMFH 13H GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
AMP-3K TERMINATOR MACHINE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf