Amphenol Aerospace Operations MS27497T8B98P
MS27497T8B98P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T8B98P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497T8B98P.pdf
Availability of MS27497T8B98P
QUANTITY
MS27497T8B98P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T8B98P
Internal Part NumberEIS-MS27497T8B98P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T8B98P
Related LinksMS2749, MS27497T8B98P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T8B98P Details Description
Related parts for MS27497T8B98P
IC RELAY PWR 400V 150MA THIN TR datasheet.pdf
ACCY PB SWITCH HOLD GRN LED PC datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.87"L X 5.91"W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf