Amphenol Aerospace Operations MS27499E10F35PB
MS27499E10F35PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E10F35PB
Brief Description
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E10F35PB.pdf
Availability of MS27499E10F35PB
QUANTITY
MS27499E10F35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E10F35PB
Internal Part NumberEIS-MS27499E10F35PB
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E10F35PB
Related LinksMS27499, MS27499E10F35PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E10F35PB Details Description
Related parts for MS27499E10F35PB
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .5W 86DB 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf