Amphenol Aerospace Operations MS27499E12A22P
MS27499E12A22P picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E12A22P
Brief Description
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E12A22P.pdf
Availability of MS27499E12A22P
QUANTITY
MS27499E12A22P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E12A22P
Internal Part NumberEIS-MS27499E12A22P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-22
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E12A22P
Related LinksMS27499, MS27499E12A22P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E12A22P Details Description
Related parts for MS27499E12A22P
THYRISTOR 100A 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC SERIAL 5V LP 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER STR EXTENSION datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 416MA 1.2 OHM datasheet.pdf
KIT ACCY FOR HV PROBE datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX CLEAR TRANSP 4" datasheet.pdf