Amphenol Aerospace Operations MS27499E12A22PA
MS27499E12A22PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E12A22PA
Brief Description
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E12A22PA.pdf
Availability of MS27499E12A22PA
QUANTITY
MS27499E12A22PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E12A22PA
Internal Part NumberEIS-MS27499E12A22PA
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-22
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E12A22PA
Related LinksMS27499, MS27499E12A22PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E12A22PA Details Description
Related parts for MS27499E12A22PA
THY DL NEG 160MA 500A ESD MSO13 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W CM datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 6.4MM datasheet.pdf