Amphenol Aerospace Operations MS27499E12A4P
MS27499E12A4P picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E12A4P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E12A4P.pdf
Availability of MS27499E12A4P
QUANTITY
MS27499E12A4P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E12A4P
Internal Part NumberEIS-MS27499E12A4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E12A4P
Related LinksMS2749, MS27499E12A4P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E12A4P Details Description
Related parts for MS27499E12A4P
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC WHITE 10' datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 329.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 410MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf