Amphenol Aerospace Operations MS27499E12B3SA
MS27499E12B3SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E12B3SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E12B3SA.pdf
Availability of MS27499E12B3SA
QUANTITY
MS27499E12B3SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E12B3SA
Internal Part NumberEIS-MS27499E12B3SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E12B3SA
Related LinksMS27499, MS27499E12B3SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E12B3SA Details Description
Related parts for MS27499E12B3SA
FIXED IND 39UH 180MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6MLF datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
500 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
4700UF 250V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf