Amphenol Aerospace Operations MS27499E14A18P
MS27499E14A18P picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E14A18P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E14A18P.pdf
Availability of MS27499E14A18P
QUANTITY
MS27499E14A18P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E14A18P
Internal Part NumberEIS-MS27499E14A18P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E14A18P
Related LinksMS27499, MS27499E14A18P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E14A18P Details Description
Related parts for MS27499E14A18P
FIXED IND 10UH 120MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 500CPR 8MM datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
SMA 3PC CRMP RG58 GOLD BODY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 261 OHM 1% 30W datasheet.pdf
56C RING KIT datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf