Amphenol Aerospace Operations MS27499E14F15S
MS27499E14F15S picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E14F15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E14F15S.pdf
Availability of MS27499E14F15S
QUANTITY
MS27499E14F15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E14F15S
Internal Part NumberEIS-MS27499E14F15S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E14F15S
Related LinksMS27499, MS27499E14F15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E14F15S Details Description
Related parts for MS27499E14F15S
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC 10BIT 32KSPS ADC S/O 20-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 100PS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 400MW TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 60POS STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf