Amphenol Aerospace Operations MS27499E14F15SB
MS27499E14F15SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E14F15SB
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E14F15SB.pdf
Availability of MS27499E14F15SB
QUANTITY
MS27499E14F15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E14F15SB
Internal Part NumberEIS-MS27499E14F15SB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E14F15SB
Related LinksMS27499, MS27499E14F15SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E14F15SB Details Description
Related parts for MS27499E14F15SB
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN SCKT BACKPLATE FOR LGA1156 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 53 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf