Amphenol Aerospace Operations MS27499E14F18SA
MS27499E14F18SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E14F18SA
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E14F18SA.pdf
Availability of MS27499E14F18SA
QUANTITY
MS27499E14F18SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E14F18SA
Internal Part NumberEIS-MS27499E14F18SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E14F18SA
Related LinksMS27499, MS27499E14F18SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E14F18SA Details Description
Related parts for MS27499E14F18SA
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247AD datasheet.pdf
IC CHARGE MGMT NICD/NIMH 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
DIN RA RECEPT PRESSFIT F datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 23.62"L X 9.84"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL ANGLD PIN datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 12 POS datasheet.pdf