Amphenol Aerospace Operations MS27499E18B32SA
MS27499E18B32SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E18B32SA
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E18B32SA.pdf
Availability of MS27499E18B32SA
QUANTITY
MS27499E18B32SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E18B32SA
Internal Part NumberEIS-MS27499E18B32SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E18B32SA
Related LinksMS27499, MS27499E18B32SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E18B32SA Details Description
Related parts for MS27499E18B32SA
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PHONE JACK PANEL 1/4" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
ENDCAP 1-PHASE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf