Amphenol Aerospace Operations MS27499E22B21S
MS27499E22B21S picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E22B21S
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E22B21S.pdf
Availability of MS27499E22B21S
QUANTITY
MS27499E22B21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E22B21S
Internal Part NumberEIS-MS27499E22B21S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E22B21S
Related LinksMS27499, MS27499E22B21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E22B21S Details Description
Related parts for MS27499E22B21S
RES ARRAY 8 RES 1.5 OHM 1506 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST NEG V SLIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG21 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf