Amphenol Aerospace Operations MS27499E22B55S
MS27499E22B55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E22B55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E22B55S.pdf
Availability of MS27499E22B55S
QUANTITY
MS27499E22B55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E22B55S
Internal Part NumberEIS-MS27499E22B55S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E22B55S
Related LinksMS27499, MS27499E22B55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E22B55S Details Description
Related parts for MS27499E22B55S
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
32 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CABLE TIES 290/3.6 NATURAL datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf