Amphenol Aerospace Operations MS27499E24B24S
MS27499E24B24S picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E24B24S
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E24B24S.pdf
Availability of MS27499E24B24S
QUANTITY
MS27499E24B24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E24B24S
Internal Part NumberEIS-MS27499E24B24S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E24B24S
Related LinksMS27499, MS27499E24B24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E24B24S Details Description
Related parts for MS27499E24B24S
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
KIT FOOT FOR 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
PRO-CRIMPER ASSY MULTILOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OPAMP R-R 16V CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
MICRO 21 F 10" YEL JACKP datasheet.pdf