Amphenol Aerospace Operations MS27499E8F35S
MS27499E8F35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E8F35S
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E8F35S.pdf
Availability of MS27499E8F35S
QUANTITY
MS27499E8F35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E8F35S
Internal Part NumberEIS-MS27499E8F35S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert8-35
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E8F35S
Related LinksMS2749, MS27499E8F35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E8F35S Details Description
Related parts for MS27499E8F35S
VARISTOR 15.9V 30A 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC 600V 100A datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DAC 8BIT MICROPWR R-R OUT 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X5R 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 315MA 350VAC 100VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 250MW SOD123 datasheet.pdf