Amphenol Aerospace Operations MS27500E18B35S
MS27500E18B35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27500E18B35S
Brief Description
CONN PLUG 66POS RT ANG W/SCKT
Datasheet Download
MS27500E18B35S.pdf
Availability of MS27500E18B35S
QUANTITY
MS27500E18B35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27500E18B35S
Internal Part NumberEIS-MS27500E18B35S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27500E18B35S
Related LinksMS27500, MS27500E18B35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27500E18B35S Details Description
Related parts for MS27500E18B35S
HEATSHRK POLY Q2Z 1-1/4"X50' BLK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.28A 50 MOHM TH datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 622V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 9.2K OHM 5% 1005 datasheet.pdf