Amphenol Aerospace Operations MS27505E11F13PA
MS27505E11F13PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E11F13PA
Brief Description
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27505E11F13PA.pdf
Availability of MS27505E11F13PA
QUANTITY
MS27505E11F13PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E11F13PA
Internal Part NumberEIS-MS27505E11F13PA
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E11F13PA
Related LinksMS27505, MS27505E11F13PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E11F13PA Details Description
Related parts for MS27505E11F13PA
FIXED IND 22UH 330MA 950 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 3.3V LP 14S datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC MCU 64K FLASH 1K RAM 20-SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 160V TO220 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 1606 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf