Amphenol Aerospace Operations MS27505E15B15S
MS27505E15B15S picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E15B15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E15B15S.pdf
Availability of MS27505E15B15S
QUANTITY
MS27505E15B15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E15B15S
Internal Part NumberEIS-MS27505E15B15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E15B15S
Related LinksMS27505, MS27505E15B15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E15B15S Details Description
Related parts for MS27505E15B15S
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.2MSPS SHDN 16SSOP datasheet.pdf
RETAINER COIN CELL 6.8MM SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287.32 OHM 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 0.2NH 320MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf