Amphenol Aerospace Operations MS27505E15B15S
MS27505E15B15S picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E15B15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E15B15S.pdf
Availability of MS27505E15B15S
QUANTITY
MS27505E15B15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E15B15S
Internal Part NumberEIS-MS27505E15B15S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E15B15S
Related LinksMS27505, MS27505E15B15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E15B15S Details Description
Related parts for MS27505E15B15S
CONN JUNCTION SHELL 40POS 180DEG datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 4POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC DUAL INV SCHMITT-TRIG 6XSON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf