Amphenol Aerospace Operations MS27505E15F18PA
MS27505E15F18PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E15F18PA
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27505E15F18PA.pdf
Availability of MS27505E15F18PA
QUANTITY
MS27505E15F18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E15F18PA
Internal Part NumberEIS-MS27505E15F18PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E15F18PA
Related LinksMS27505, MS27505E15F18PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E15F18PA Details Description
Related parts for MS27505E15F18PA
IC DRIVER LO SIDE 50V 5A SOT-223 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P2C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
DC-DC 6W SINGLE O/P 4:1 INPUT SI datasheet.pdf