Amphenol Aerospace Operations MS27505E17F26PA
MS27505E17F26PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E17F26PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27505E17F26PA.pdf
Availability of MS27505E17F26PA
QUANTITY
MS27505E17F26PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E17F26PA
Internal Part NumberEIS-MS27505E17F26PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E17F26PA
Related LinksMS27505, MS27505E17F26PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E17F26PA Details Description
Related parts for MS27505E17F26PA
PANEL ALUMINUM 24" METALLIC GRAY datasheet.pdf
CONN JAM NUT MINI CPC SHELL 11 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1" X 36YD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 80W datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
LED 1" DOMED GRN PANEL MOUNT datasheet.pdf