Amphenol Aerospace Operations MS27505E17F26PA
MS27505E17F26PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E17F26PA
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27505E17F26PA.pdf
Availability of MS27505E17F26PA
QUANTITY
MS27505E17F26PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E17F26PA
Internal Part NumberEIS-MS27505E17F26PA
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E17F26PA
Related LinksMS27505, MS27505E17F26PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E17F26PA Details Description
Related parts for MS27505E17F26PA
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES 240K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 200MHZ 32VFQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf