Amphenol Aerospace Operations MS27505E19B11P
MS27505E19B11P picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E19B11P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27505E19B11P.pdf
Availability of MS27505E19B11P
QUANTITY
MS27505E19B11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E19B11P
Internal Part NumberEIS-MS27505E19B11P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E19B11P
Related LinksMS27505, MS27505E19B11P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E19B11P Details Description
Related parts for MS27505E19B11P
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC TEMP SNSR/DC FAN CTRLR 8-MSOP datasheet.pdf
IC MEMORY FIFO 64X18 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
AM8808-8-15MODICN INPUT datasheet.pdf
4X6 METRAL CABLE CONN datasheet.pdf
CONN MALE STRAIGHT datasheet.pdf
RN-52 BLUETOOTH WIRELESS MODULE datasheet.pdf
CUTTING BLADE datasheet.pdf
HOOD CLAMP datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf