Amphenol Aerospace Operations MS27505E19F32SB
MS27505E19F32SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E19F32SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E19F32SB.pdf
Availability of MS27505E19F32SB
QUANTITY
MS27505E19F32SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E19F32SB
Internal Part NumberEIS-MS27505E19F32SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E19F32SB
Related LinksMS27505, MS27505E19F32SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E19F32SB Details Description
Related parts for MS27505E19F32SB
CONN PIN 18-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MOD BUCK CONTROLLER TL5001 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CABLE DSUB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf