Amphenol Aerospace Operations MS27505E21B16BA
MS27505E21B16BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E21B16BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
MS27505E21B16BA.pdf
Availability of MS27505E21B16BA
QUANTITY
MS27505E21B16BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E21B16BA
Internal Part NumberEIS-MS27505E21B16BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E21B16BA
Related LinksMS27505, MS27505E21B16BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E21B16BA Details Description
Related parts for MS27505E21B16BA
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSMITTER 300-450MHZ 24TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR I/O 15POS PLUG SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 64POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf