Amphenol Aerospace Operations MS27505E21B16BA
MS27505E21B16BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E21B16BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
MS27505E21B16BA.pdf
Availability of MS27505E21B16BA
QUANTITY
MS27505E21B16BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E21B16BA
Internal Part NumberEIS-MS27505E21B16BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E21B16BA
Related LinksMS27505, MS27505E21B16BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E21B16BA Details Description
Related parts for MS27505E21B16BA
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RING HI-TEMP KEIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.200 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf