Amphenol Aerospace Operations MS27505E21F41P
MS27505E21F41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E21F41P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27505E21F41P.pdf
Availability of MS27505E21F41P
QUANTITY
MS27505E21F41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E21F41P
Internal Part NumberEIS-MS27505E21F41P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E21F41P
Related LinksMS27505, MS27505E21F41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E21F41P Details Description
Related parts for MS27505E21F41P
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH DUAL GATE SOT666 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf