Amphenol Aerospace Operations MS27505E23A21SA
MS27505E23A21SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E23A21SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E23A21SA.pdf
Availability of MS27505E23A21SA
QUANTITY
MS27505E23A21SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E23A21SA
Internal Part NumberEIS-MS27505E23A21SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E23A21SA
Related LinksMS27505, MS27505E23A21SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E23A21SA Details Description
Related parts for MS27505E23A21SA
MOSFET RF N-CH 120W NI-780S datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 9POS datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
EE XP-E GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FACEPLATE 40MM W/MNT HARDWARE datasheet.pdf