Amphenol Aerospace Operations MS27508E10B35SA
MS27508E10B35SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E10B35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E10B35SA.pdf
Availability of MS27508E10B35SA
QUANTITY
MS27508E10B35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E10B35SA
Internal Part NumberEIS-MS27508E10B35SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E10B35SA
Related LinksMS27508, MS27508E10B35SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E10B35SA Details Description
Related parts for MS27508E10B35SA
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 75 OHM 200MA 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 23POS datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM SNAP DPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 24 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf