Amphenol Aerospace Operations MS27508E12B35PA
MS27508E12B35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E12B35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E12B35PA.pdf
Availability of MS27508E12B35PA
QUANTITY
MS27508E12B35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E12B35PA
Internal Part NumberEIS-MS27508E12B35PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E12B35PA
Related LinksMS27508, MS27508E12B35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E12B35PA Details Description
Related parts for MS27508E12B35PA
FIXED IND 120UH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.8V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 34POS GOLD datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X.75X2.25" datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf