Amphenol Aerospace Operations MS27508E12B35SD
MS27508E12B35SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E12B35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E12B35SD.pdf
Availability of MS27508E12B35SD
QUANTITY
MS27508E12B35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E12B35SD
Internal Part NumberEIS-MS27508E12B35SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E12B35SD
Related LinksMS27508, MS27508E12B35SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E12B35SD Details Description
Related parts for MS27508E12B35SD
REPL PCB/IC BLOCK FOR 1810S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 194MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M060MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.49 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V JB 0402 datasheet.pdf