Amphenol Aerospace Operations MS27508E12F35BA
MS27508E12F35BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E12F35BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT SCKT
Datasheet Download
MS27508E12F35BA.pdf
Availability of MS27508E12F35BA
QUANTITY
MS27508E12F35BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E12F35BA
Internal Part NumberEIS-MS27508E12F35BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E12F35BA
Related LinksMS27508, MS27508E12F35BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E12F35BA Details Description
Related parts for MS27508E12F35BA
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A SC-62 datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
10MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 500V RADIAL datasheet.pdf