Amphenol Aerospace Operations MS27508E12F8PC
MS27508E12F8PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E12F8PC
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E12F8PC.pdf
Availability of MS27508E12F8PC
QUANTITY
MS27508E12F8PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E12F8PC
Internal Part NumberEIS-MS27508E12F8PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E12F8PC
Related LinksMS27508, MS27508E12F8PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E12F8PC Details Description
Related parts for MS27508E12F8PC
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
IC SERIAL ADC LP 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 7POS 2MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ADJ NYLON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 300VAC RADIAL datasheet.pdf