Amphenol Aerospace Operations MS27508E14A18P
MS27508E14A18P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E14A18P
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E14A18P.pdf
Availability of MS27508E14A18P
QUANTITY
MS27508E14A18P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E14A18P
Internal Part NumberEIS-MS27508E14A18P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E14A18P
Related LinksMS27508, MS27508E14A18P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E14A18P Details Description
Related parts for MS27508E14A18P
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
PATCHBAY 1.5RACK JACK DOCK CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 448 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
BATTERY CABINET FOR GT SERIES datasheet.pdf
NX 8PT 24 VDC PNP INPUT datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
15A Current Sensing Transformers datasheet.pdf