Amphenol Aerospace Operations MS27508E14F15SA
MS27508E14F15SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E14F15SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E14F15SA.pdf
Availability of MS27508E14F15SA
QUANTITY
MS27508E14F15SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E14F15SA
Internal Part NumberEIS-MS27508E14F15SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E14F15SA
Related LinksMS27508, MS27508E14F15SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E14F15SA Details Description
Related parts for MS27508E14F15SA
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0404 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
BLZP 5.08/18/180LH SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL datasheet.pdf