Amphenol Aerospace Operations MS27508E16B42P
MS27508E16B42P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E16B42P
Brief Description
CONN RCPT 42POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E16B42P.pdf
Availability of MS27508E16B42P
QUANTITY
MS27508E16B42P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E16B42P
Internal Part NumberEIS-MS27508E16B42P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E16B42P
Related LinksMS27508, MS27508E16B42P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E16B42P Details Description
Related parts for MS27508E16B42P
FILTER LINE 1.8MH 2.8A TYPE 650 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 0.1A SOT143B datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 2% 1/2W 0815 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
FUSE 1000A 1000V datasheet.pdf
KEYBOARD 12BTN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 474MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf