Amphenol Aerospace Operations MS27508E16F26P
MS27508E16F26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E16F26P
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E16F26P.pdf
Availability of MS27508E16F26P
QUANTITY
MS27508E16F26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E16F26P
Internal Part NumberEIS-MS27508E16F26P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E16F26P
Related LinksMS27508, MS27508E16F26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E16F26P Details Description
Related parts for MS27508E16F26P
HEADER OPEN TURRETT .400 32POS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.00V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 37.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 200MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 29X29X9.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf