Amphenol Aerospace Operations MS27508E18A28P
MS27508E18A28P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18A28P
Brief Description
CONN RCPT 28POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E18A28P.pdf
Availability of MS27508E18A28P
QUANTITY
MS27508E18A28P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18A28P
Internal Part NumberEIS-MS27508E18A28P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert18-28
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18A28P
Related LinksMS27508, MS27508E18A28P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18A28P Details Description
Related parts for MS27508E18A28P
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W SGL 12V OUT DIP24 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.3" datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30SKT CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 230V datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
DSUB IDC HOOD 37P GREY TINSCR datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf