Amphenol Aerospace Operations MS27508E18A32S
MS27508E18A32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18A32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E18A32S.pdf
Availability of MS27508E18A32S
QUANTITY
MS27508E18A32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18A32S
Internal Part NumberEIS-MS27508E18A32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18A32S
Related LinksMS27508, MS27508E18A32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18A32S Details Description
Related parts for MS27508E18A32S
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 36M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.49 OHM 1% 30W datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW RPSMA ANTENNA datasheet.pdf
TAB,250 MAG-MATE SLIM LN 19-17 datasheet.pdf
RES SMD 1.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf