Amphenol Aerospace Operations MS27508E18B11PLC
MS27508E18B11PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18B11PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS BOX MNT PINS
Datasheet Download
MS27508E18B11PLC.pdf
Availability of MS27508E18B11PLC
QUANTITY
MS27508E18B11PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18B11PLC
Internal Part NumberEIS-MS27508E18B11PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18B11PLC
Related LinksMS27508E, MS27508E18B11PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18B11PLC Details Description
Related parts for MS27508E18B11PLC
CONN RECPT 11POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf