Amphenol Aerospace Operations MS27508E18B28A
MS27508E18B28A picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18B28A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 28POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27508E18B28A.pdf
Availability of MS27508E18B28A
QUANTITY
MS27508E18B28A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18B28A
Internal Part NumberEIS-MS27508E18B28A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert18-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (26)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18B28A
Related LinksMS27508, MS27508E18B28A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18B28A Details Description
Related parts for MS27508E18B28A
FLEX CABLE - AFF10G/AF10/AFE10T datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2F 1/4" BLK 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 20UF 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 24SGL 2.36MM datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LED EMITTER GRN 525NM STAR MCPCB datasheet.pdf
OSC MEMS 86.5600MHZ CMOS SMD datasheet.pdf