Amphenol Aerospace Operations MS27508E18B66PB
MS27508E18B66PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18B66PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E18B66PB.pdf
Availability of MS27508E18B66PB
QUANTITY
MS27508E18B66PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18B66PB
Internal Part NumberEIS-MS27508E18B66PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18B66PB
Related LinksMS27508, MS27508E18B66PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18B66PB Details Description
Related parts for MS27508E18B66PB
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.8MHZ SNWV SMD datasheet.pdf