Amphenol Aerospace Operations MS27508E18B66SA
MS27508E18B66SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18B66SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E18B66SA.pdf
Availability of MS27508E18B66SA
QUANTITY
MS27508E18B66SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18B66SA
Internal Part NumberEIS-MS27508E18B66SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18B66SA
Related LinksMS27508, MS27508E18B66SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18B66SA Details Description
Related parts for MS27508E18B66SA
CAP CER 0.15UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 2BIT SM8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO140F185OV LDMK. datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf