Amphenol Aerospace Operations MS27508E20A16PA
MS27508E20A16PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20A16PA
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E20A16PA.pdf
Availability of MS27508E20A16PA
QUANTITY
MS27508E20A16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20A16PA
Internal Part NumberEIS-MS27508E20A16PA
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20A16PA
Related LinksMS27508, MS27508E20A16PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20A16PA Details Description
Related parts for MS27508E20A16PA
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 20BIT 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 10POS datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 18"X54 datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf