Amphenol Aerospace Operations MS27508E20A41P
MS27508E20A41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20A41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E20A41P.pdf
Availability of MS27508E20A41P
QUANTITY
MS27508E20A41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20A41P
Internal Part NumberEIS-MS27508E20A41P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20A41P
Related LinksMS27508, MS27508E20A41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20A41P Details Description
Related parts for MS27508E20A41P
FUSE GLASS 6A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 8POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 358UBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 4" 5S FIN datasheet.pdf