Amphenol Aerospace Operations MS27508E20A41P
MS27508E20A41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20A41P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E20A41P.pdf
Availability of MS27508E20A41P
QUANTITY
MS27508E20A41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20A41P
Internal Part NumberEIS-MS27508E20A41P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20A41P
Related LinksMS27508, MS27508E20A41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20A41P Details Description
Related parts for MS27508E20A41P
OPTOISO 2.5KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
HN 14.46B CABLE GUARD datasheet.pdf
IP CORE 2D FIR FILTER XP2 CONF datasheet.pdf
3.5 WTB WAFER ASSY RA 2CKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
DITTO SG/END HARNESS 2 CKT .30M datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
13W3 F PC TAIL 30A 4-40 datasheet.pdf