Amphenol Aerospace Operations MS27508E20F16PBLC
MS27508E20F16PBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20F16PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS BOX MNT PINS
Datasheet Download
MS27508E20F16PBLC.pdf
Availability of MS27508E20F16PBLC
QUANTITY
MS27508E20F16PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20F16PBLC
Internal Part NumberEIS-MS27508E20F16PBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20F16PBLC
Related LinksMS27508E, MS27508E20F16PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20F16PBLC Details Description
Related parts for MS27508E20F16PBLC
UNV,PWR,MDL.HDR,R-PEGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP VOLT-FDBK W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
IC DIFF TXRX 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 950MA 599 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
HARDWARE datasheet.pdf
UM4230 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf