Amphenol Aerospace Operations MS27508E20F2A
MS27508E20F2A picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20F2A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 65POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27508E20F2A.pdf
Availability of MS27508E20F2A
QUANTITY
MS27508E20F2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20F2A
Internal Part NumberEIS-MS27508E20F2A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions65
Shell Size - Insert20-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20F2A
Related LinksMS2750, MS27508E20F2A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20F2A Details Description
Related parts for MS27508E20F2A
SW LEVER SPDT 10A SS TERM 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf