Amphenol Aerospace Operations MS27508E20F2AA
MS27508E20F2AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20F2AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 65POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27508E20F2AA.pdf
Availability of MS27508E20F2AA
QUANTITY
MS27508E20F2AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20F2AA
Internal Part NumberEIS-MS27508E20F2AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions65
Shell Size - Insert20-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20F2AA
Related LinksMS27508, MS27508E20F2AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20F2AA Details Description
Related parts for MS27508E20F2AA
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf